امیر سقراطی

نقاش، کیوریتور، پژوهشگر و منتقد هنری
متولد ١٣٥٨، رشت
دانش آموخته گرافیک مطبوعاتی از مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها

امیر سقراطی تا سن ٢٠ سالگی در رشت زندگی کرده است. او دانش آموخته رشته گرافیک مطبوعاتی از مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها در تهران در سال ١٣٨١ است. وی یکی از فعال ترین هنرمندان ایران است که در جنبه های مختلفی از هنر به فعالیت پرداخته است. برگزاری ٢٢ نمایشگاه انفرادی و ١٦٩ نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از ایران و نیز نگارش بیش از ١٠٠٠ مقاله، گزارش و نقد هنری و همچنین اثر مطبوعاتی حاصل فعالیت های او از سال ١٣٧٣ تا کنون بوده است.
امیر سقراطی قبل از شروع نقاشی بصورت حرفه ای، در زمینه کاریکاتور مشغول به کار بوده و در سال ٢٠٠٧ جایزه عالی فستیوال بین المللی کاریکاتور شخصیتهای بزرگ رومانی را از آن خود کرد. همچنین او در همان سال نفر سوم فهرست ١٠١ طراح و کاریکاتوریست بزرگ جهان به انتخاب شبکه حقوقی کاریکاتوریست های جهان قرار گرفت. سقراطی اما به دلایل مشخص کاریکاتور را ادامه نداده و در سال ١٣٨٦ آخرین نمایشگاه کاریکاتور خود را برگزار کرد و پس از آن به نقاشی روی آورد.
امیر سقراطی در کنار کار مطبوعاتی، به کار پژوهشی، نقد و کیوریتوری روی آورد و در زمینه مدیریت فرهنگی و مشاوره هنری به فعالیت پرداخت. او عضو هیأت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران، و دبیر تحریریه دوهفته نامه هنرهای تجسمی تندیس بود و در طی این مدت صفحات “گالری گردی”، “آتلیه گردی”، “خبرنگاشت” و “وقایع نگار” را راه اندازی کرد.
دبیری همایش پژوهشی هفتمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران، دبیری شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار دومین دوره نگارخانه ای به وسعت شهر از فعالیت های دیگر اوست.
همچنین او عضو شورای تجسمی خانه هنرمندان ایران، عضو شورای معرفی هنرمندان ایرانی به بی ینال ونیز ۲۰۱۹ و عضو گروه هنر دانشنامه فرهنگ معاصر ایران بوده است.
امیر سقراطی کیوریتوری ۸ نمایشگاه در زمینه ی هنر معاصر ایران در شهرهای پاریس و تهران را در کارنامه دارد.
وی به نویسندگی کتاب های هنر نیز مشغول است و تاکنون ۱۳ عنوان کتاب از او منتشر شده است. از آثار او در این زمینه می توان “ایستادن در میانه آشوب و زیبایی؛ گفت و گو با علی نصیر“، “حافظه روشن تاریخ؛ زندگی و آثار محمد رفیع ضیایی” و “شورآفرین خلوت گزیده؛ زندگی و آثار کیومرث کیاست” اشاره نمود.